Vishay/Dale CMF55511R00FKR639
CMF55511R00FKR639 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55511R00FKR639
Brief Description
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55511R00FKR639.pdf
Availability of CMF55511R00FKR639
QUANTITY
CMF55511R00FKR639 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55511R00FKR639
Internal Part NumberEIS-CMF55511R00FKR639
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55511R00FKR639
Related LinksCMF55511, CMF55511R00FKR639 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55511R00FKR639 Details Description
Related parts for CMF55511R00FKR639
MOSFET N-CH 150V 4.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 650KHZ 8MSOP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.4"L X 2.25"W datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M40 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf