Vishay/Dale CMF55511R00FKR670
CMF55511R00FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55511R00FKR670
Brief Description
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55511R00FKR670.pdf
Availability of CMF55511R00FKR670
QUANTITY
CMF55511R00FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55511R00FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF55511R00FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55511R00FKR670
Related LinksCMF55511, CMF55511R00FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55511R00FKR670 Details Description
Related parts for CMF55511R00FKR670
RES SMD 1.18 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG PWR SUPPLY 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf