Vishay/Dale CMF5551K300BHBF
CMF5551K300BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5551K300BHBF
Brief Description
RES 51.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5551K300BHBF.pdf
Availability of CMF5551K300BHBF
QUANTITY
CMF5551K300BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5551K300BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5551K300BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5551K300BHBF
Related LinksCMF5551, CMF5551K300BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5551K300BHBF Details Description
Related parts for CMF5551K300BHBF
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 220 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 260MA 3.01 OHM datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
60707-17 ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 24FT CABLE datasheet.pdf
CONN SMK JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf