Vishay/Dale CMF5551K880BHEK
CMF5551K880BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5551K880BHEK
Brief Description
RES 51.88K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5551K880BHEK.pdf
Availability of CMF5551K880BHEK
QUANTITY
CMF5551K880BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5551K880BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5551K880BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.88k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5551K880BHEK
Related LinksCMF5551, CMF5551K880BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5551K880BHEK Details Description
Related parts for CMF5551K880BHEK
RES ARRAY 13 RES 82K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FUS 600V T/D CLASS CC 3A datasheet.pdf
IC REG PWM CONV AC/DC 8-DIP datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.75A 28 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf