Vishay/Dale CMF5551R000JKR6
CMF5551R000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5551R000JKR6
Brief Description
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5551R000JKR6.pdf
Availability of CMF5551R000JKR6
QUANTITY
CMF5551R000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5551R000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5551R000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5551R000JKR6
Related LinksCMF5551, CMF5551R000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5551R000JKR6 Details Description
Related parts for CMF5551R000JKR6
CONN HEADER 6POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC 1.5KE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 580MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V HDR /NAIL DR 30AU datasheet.pdf
RES 430 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf