Vishay/Dale CMF55523K00BEBF
CMF55523K00BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55523K00BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 523K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55523K00BEBF.pdf
Availability of CMF55523K00BEBF
QUANTITY
CMF55523K00BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55523K00BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55523K00BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55523K00BEBF
Related LinksCMF5552, CMF55523K00BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55523K00BEBF Details Description
Related parts for CMF55523K00BEBF
RES SMD 39K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LDO SYNC 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 18POS TIN WW datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO-214AA datasheet.pdf
100UF 10V 6.3X17.5 85C AXI datasheet.pdf