Vishay/Dale CMF5554R900DHEK
CMF5554R900DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5554R900DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5554R900DHEK.pdf
Availability of CMF5554R900DHEK
QUANTITY
CMF5554R900DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5554R900DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5554R900DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5554R900DHEK
Related LinksCMF5554, CMF5554R900DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5554R900DHEK Details Description
Related parts for CMF5554R900DHEK
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC PCI EXPRESS 1OUTPUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 460MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 24V 19.2W datasheet.pdf