Vishay/Dale CMF5554R900DHEK
CMF5554R900DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5554R900DHEK
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5554R900DHEK.pdf
Availability of CMF5554R900DHEK
QUANTITY
CMF5554R900DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5554R900DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5554R900DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5554R900DHEK
Related LinksCMF5554, CMF5554R900DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5554R900DHEK Details Description
Related parts for CMF5554R900DHEK
IC FPGA 660 I/O 860FBGA datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT SOT23-5 datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
FAN FILTER 120MM 45PPI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3.3KV 300MA TO220 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 15ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf