Vishay/Dale CMF5555K600DHEA
CMF5555K600DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5555K600DHEA
Brief Description
RES 55.6K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5555K600DHEA.pdf
Availability of CMF5555K600DHEA
QUANTITY
CMF5555K600DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5555K600DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5555K600DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5555K600DHEA
Related LinksCMF5555, CMF5555K600DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5555K600DHEA Details Description
Related parts for CMF5555K600DHEA
RES 38.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC Z8000 ESCC 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.02A SOT-23 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 PLASTIC BLCK datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES 59.0K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf