Vishay/Dale CMF55562K00FKEA
CMF55562K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55562K00FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55562K00FKEA.pdf
Availability of CMF55562K00FKEA
QUANTITY
CMF55562K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55562K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55562K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55562K00FKEA
Related LinksCMF5556, CMF55562K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55562K00FKEA Details Description
Related parts for CMF55562K00FKEA
SENSOR OPTO REFL 30MM CH MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 89MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 51V 714W datasheet.pdf