Vishay/Dale CMF55562K00FKRE70
CMF55562K00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55562K00FKRE70
Brief Description
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55562K00FKRE70.pdf
Availability of CMF55562K00FKRE70
QUANTITY
CMF55562K00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55562K00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF55562K00FKRE70
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55562K00FKRE70
Related LinksCMF55562, CMF55562K00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55562K00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF55562K00FKRE70
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 72W datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 140MA 2.65 OHM datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X25MM 3WR datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 260W TO247 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
470UF 50V 12,5X25MM 105C 8000H datasheet.pdf