Vishay/Dale CMF55576K00BEEK
CMF55576K00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55576K00BEEK
Brief Description
RES 576K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55576K00BEEK.pdf
Availability of CMF55576K00BEEK
QUANTITY
CMF55576K00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55576K00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55576K00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55576K00BEEK
Related LinksCMF5557, CMF55576K00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55576K00BEEK Details Description
Related parts for CMF55576K00BEEK
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 280 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 24VC 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf