Vishay/Dale CMF5557K600DHRE
CMF5557K600DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5557K600DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5557K600DHRE.pdf
Availability of CMF5557K600DHRE
QUANTITY
CMF5557K600DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5557K600DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5557K600DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5557K600DHRE
Related LinksCMF5557, CMF5557K600DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5557K600DHRE Details Description
Related parts for CMF5557K600DHRE
CONVERTER DC/DC 5V 75W OUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220FP datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 10K 2CH 10-MSOP datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 300MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 1506 datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT ACTION 120V datasheet.pdf
CRIMP CONTACT datasheet.pdf
FUSE ATOF 32VDC NYLON 30A datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf