Vishay/Dale CMF55590K00BHEK
CMF55590K00BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55590K00BHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55590K00BHEK.pdf
Availability of CMF55590K00BHEK
QUANTITY
CMF55590K00BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55590K00BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55590K00BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55590K00BHEK
Related LinksCMF5559, CMF55590K00BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55590K00BHEK Details Description
Related parts for CMF55590K00BHEK
CARDEDGE 10POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT D 48TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 625NM 30MCD RED datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
.250" PATCH PANEL HOLE PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 8.5A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf