Vishay/Dale CMF55590K00DHR6
CMF55590K00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55590K00DHR6
Brief Description
RES 590K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55590K00DHR6.pdf
Availability of CMF55590K00DHR6
QUANTITY
CMF55590K00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55590K00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55590K00DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55590K00DHR6
Related LinksCMF5559, CMF55590K00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55590K00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55590K00DHR6
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.0MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SAFETY SYSTEM CHARGER 12-TDFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 20-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 4R 5.5KV datasheet.pdf
RES 77.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf