Vishay/Dale CMF5559K000FEEK
CMF5559K000FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5559K000FEEK
Brief Description
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5559K000FEEK.pdf
Availability of CMF5559K000FEEK
QUANTITY
CMF5559K000FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5559K000FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF5559K000FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5559K000FEEK
Related LinksCMF5559, CMF5559K000FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5559K000FEEK Details Description
Related parts for CMF5559K000FEEK
FIXED IND 270UH 92MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
IC CONV AC/DC 5V 30MA SIP6 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY 1NC datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT1270CT datasheet.pdf
PLUG HORIZ WIRE TRAP 508MM 7C datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf