Vishay/Dale CMF5559R000DHEK
CMF5559R000DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5559R000DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5559R000DHEK.pdf
Availability of CMF5559R000DHEK
QUANTITY
CMF5559R000DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5559R000DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5559R000DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5559R000DHEK
Related LinksCMF5559, CMF5559R000DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5559R000DHEK Details Description
Related parts for CMF5559R000DHEK
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 42A DPAK datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf