Vishay/Dale RN55E2484BRE6
RN55E2484BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2484BRE6
Brief Description
RES 2.48M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2484BRE6.pdf
Availability of RN55E2484BRE6
QUANTITY
RN55E2484BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2484BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2484BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.48M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2484BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2484BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2484BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2484BRE6
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
DIE SET ATP-SB-520 datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB JACKSCREW datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 36V 48LQFP datasheet.pdf