Vishay/Dale CMF555K0500DHBF
CMF555K0500DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K0500DHBF
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K0500DHBF.pdf
Availability of CMF555K0500DHBF
QUANTITY
CMF555K0500DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K0500DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF555K0500DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K0500DHBF
Related LinksCMF555K, CMF555K0500DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K0500DHBF Details Description
Related parts for CMF555K0500DHBF
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 10QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf
PIN CONTACT 10MM - 70MM datasheet.pdf