Vishay/Dale CMF555K1000FHEA
CMF555K1000FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K1000FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K1000FHEA.pdf
Availability of CMF555K1000FHEA
QUANTITY
CMF555K1000FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K1000FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF555K1000FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K1000FHEA
Related LinksCMF555K, CMF555K1000FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K1000FHEA Details Description
Related parts for CMF555K1000FHEA
RCPT ASSY, 64 POSN,INT LKG LCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HAN MOD COMPACT CODING PIN 1 RED datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf