Vishay/Dale CMF555K1000FKRE
CMF555K1000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K1000FKRE
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K1000FKRE.pdf
Availability of CMF555K1000FKRE
QUANTITY
CMF555K1000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K1000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF555K1000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K1000FKRE
Related LinksCMF555K, CMF555K1000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K1000FKRE Details Description
Related parts for CMF555K1000FKRE
IC Z8 ROMLESS 44QFP datasheet.pdf
RES 10K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 545MA 320 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 0.1-1.2MM NPN 12-24VDC datasheet.pdf
15 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf