Vishay/Dale CMF555K1100FHEK
CMF555K1100FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K1100FHEK
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K1100FHEK.pdf
Availability of CMF555K1100FHEK
QUANTITY
CMF555K1100FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K1100FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF555K1100FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K1100FHEK
Related LinksCMF555K, CMF555K1100FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K1100FHEK Details Description
Related parts for CMF555K1100FHEK
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20DIP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.5A SYNC 8DSBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 19.11VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
2.0 WTB DL CONN HSGASSY20CKTNAT datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 240POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CARBONIZED NYLON 5/8" BLK 100' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 12MSOP datasheet.pdf