Vishay/Dale CMF555K2300FKBF
CMF555K2300FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K2300FKBF
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K2300FKBF.pdf
Availability of CMF555K2300FKBF
QUANTITY
CMF555K2300FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K2300FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF555K2300FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K2300FKBF
Related LinksCMF555K, CMF555K2300FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K2300FKBF Details Description
Related parts for CMF555K2300FKBF
FIXED IND 1.2UH 390MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES 590 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS51225-133 datasheet.pdf
CONN MAGJACK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 8SIP datasheet.pdf