Vishay/Dale CMF555K3000FKEK
CMF555K3000FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K3000FKEK
Brief Description
RES 5.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K3000FKEK.pdf
Availability of CMF555K3000FKEK
QUANTITY
CMF555K3000FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K3000FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF555K3000FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K3000FKEK
Related LinksCMF555K, CMF555K3000FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K3000FKEK Details Description
Related parts for CMF555K3000FKEK
TRANS NPN DARL 80V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 250VAC 16A SNAP QC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE 3W 2PVH 4COL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 70POS datasheet.pdf