Vishay/Dale CMF555K4000FKEK
CMF555K4000FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K4000FKEK
Brief Description
RES 5.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K4000FKEK.pdf
Availability of CMF555K4000FKEK
QUANTITY
CMF555K4000FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K4000FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF555K4000FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K4000FKEK
Related LinksCMF555K, CMF555K4000FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K4000FKEK Details Description
Related parts for CMF555K4000FKEK
IC REG CTRLR PWM VM 16-QSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.58A 55 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf