Vishay/Dale CMF555K4900FHEK
CMF555K4900FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K4900FHEK
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K4900FHEK.pdf
Availability of CMF555K4900FHEK
QUANTITY
CMF555K4900FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K4900FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF555K4900FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K4900FHEK
Related LinksCMF555K, CMF555K4900FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K4900FHEK Details Description
Related parts for CMF555K4900FHEK
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EDSTRG28PLCCCX datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TOOL WRENCH datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf