Vishay/Dale CMF555K6200BHBF
CMF555K6200BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K6200BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K6200BHBF.pdf
Availability of CMF555K6200BHBF
QUANTITY
CMF555K6200BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K6200BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF555K6200BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K6200BHBF
Related LinksCMF555K, CMF555K6200BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K6200BHBF Details Description
Related parts for CMF555K6200BHBF
IC INVERTER SINGLE SOT353 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 55.97VC DO204AC datasheet.pdf
SCREW TERMNL WIRING 18POS FWT18R datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.7A STRAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 34POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW DO35 datasheet.pdf