Vishay/Dale CMF555K6200DHEK
CMF555K6200DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K6200DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K6200DHEK.pdf
Availability of CMF555K6200DHEK
QUANTITY
CMF555K6200DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K6200DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF555K6200DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K6200DHEK
Related LinksCMF555K, CMF555K6200DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K6200DHEK Details Description
Related parts for CMF555K6200DHEK
IDC CABLE - CKR50S/AE50M/CPC50S datasheet.pdf
THYRISTOR 25A 800V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT DUAL 10-LFCSP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Panel Mount, Bulkhead datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 7POS VERT datasheet.pdf
RES 390 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 5POS PIN datasheet.pdf