Vishay/Dale CMF555K6200FHEA70
CMF555K6200FHEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K6200FHEA70
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K6200FHEA70.pdf
Availability of CMF555K6200FHEA70
QUANTITY
CMF555K6200FHEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K6200FHEA70
Internal Part NumberEIS-CMF555K6200FHEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K6200FHEA70
Related LinksCMF555K6, CMF555K6200FHEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K6200FHEA70 Details Description
Related parts for CMF555K6200FHEA70
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPST PLUNG GOLD WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
DISPLAY ALLNGAP SGL DIGIT SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 2MM T/H datasheet.pdf