Vishay/Dale CMF555K6200FLBF
CMF555K6200FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K6200FLBF
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K6200FLBF.pdf
Availability of CMF555K6200FLBF
QUANTITY
CMF555K6200FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K6200FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF555K6200FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K6200FLBF
Related LinksCMF555K, CMF555K6200FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K6200FLBF Details Description
Related parts for CMF555K6200FLBF
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf