Vishay/Dale CMF555K7600DHEK
CMF555K7600DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K7600DHEK
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K7600DHEK.pdf
Availability of CMF555K7600DHEK
QUANTITY
CMF555K7600DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K7600DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF555K7600DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K7600DHEK
Related LinksCMF555K, CMF555K7600DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K7600DHEK Details Description
Related parts for CMF555K7600DHEK
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8SOIC datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS CURRENT PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf