Vishay/Dale CMF555K9000FKR6
CMF555K9000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K9000FKR6
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K9000FKR6.pdf
Availability of CMF555K9000FKR6
QUANTITY
CMF555K9000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K9000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF555K9000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K9000FKR6
Related LinksCMF555K, CMF555K9000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K9000FKR6 Details Description
Related parts for CMF555K9000FKR6
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC 2.2A PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf