Vishay/Dale CMF555M1000JNRE
CMF555M1000JNRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M1000JNRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M1000JNRE.pdf
Availability of CMF555M1000JNRE
QUANTITY
CMF555M1000JNRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M1000JNRE
Internal Part NumberEIS-CMF555M1000JNRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M1000JNRE
Related LinksCMF555M, CMF555M1000JNRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M1000JNRE Details Description
Related parts for CMF555M1000JNRE
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf