Vishay/Dale CMF555M2300FKRE
CMF555M2300FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555M2300FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555M2300FKRE.pdf
Availability of CMF555M2300FKRE
QUANTITY
CMF555M2300FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555M2300FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF555M2300FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555M2300FKRE
Related LinksCMF555M, CMF555M2300FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555M2300FKRE Details Description
Related parts for CMF555M2300FKRE
SENSOR MAGNETIC FLAT PACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 44MQFP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8NPT 4.5V OVP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 25MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
GRIPPER MOTION BP KIT 2 datasheet.pdf
CONN RECEPT POWER datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
Stereo, 96 kHz, Multibit DAC IC datasheet.pdf