Vishay/Dale CMF555R1000JKEB
CMF555R1000JKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R1000JKEB
Brief Description
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R1000JKEB.pdf
Availability of CMF555R1000JKEB
QUANTITY
CMF555R1000JKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R1000JKEB
Internal Part NumberEIS-CMF555R1000JKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R1000JKEB
Related LinksCMF555R, CMF555R1000JKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R1000JKEB Details Description
Related parts for CMF555R1000JKEB
CONN HEADER 74POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM GREEN DIFF datasheet.pdf