Vishay/Dale CMF555R1000JLR6
CMF555R1000JLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R1000JLR6
Brief Description
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R1000JLR6.pdf
Availability of CMF555R1000JLR6
QUANTITY
CMF555R1000JLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R1000JLR6
Internal Part NumberEIS-CMF555R1000JLR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R1000JLR6
Related LinksCMF555R, CMF555R1000JLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R1000JLR6 Details Description
Related parts for CMF555R1000JLR6
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 220V datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 4A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
LED PERMA LIGHT BLUE datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf