Vishay/Dale CMF555R1100FHEK
CMF555R1100FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R1100FHEK
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R1100FHEK.pdf
Availability of CMF555R1100FHEK
QUANTITY
CMF555R1100FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R1100FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF555R1100FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R1100FHEK
Related LinksCMF555R, CMF555R1100FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R1100FHEK Details Description
Related parts for CMF555R1100FHEK
IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSO datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
IC PWR SW USB 3.0 SINGLE 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC DO-215AA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 5A datasheet.pdf