Vishay/Dale CMF555R1100FKEK39
CMF555R1100FKEK39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R1100FKEK39
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R1100FKEK39.pdf
Availability of CMF555R1100FKEK39
QUANTITY
CMF555R1100FKEK39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R1100FKEK39
Internal Part NumberEIS-CMF555R1100FKEK39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R1100FKEK39
Related LinksCMF555R1, CMF555R1100FKEK39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R1100FKEK39 Details Description
Related parts for CMF555R1100FKEK39
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 30V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 43.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 5KV R42 AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf