Vishay/Dale CMF555R9000FKRE
CMF555R9000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555R9000FKRE
Brief Description
RES 5.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555R9000FKRE.pdf
Availability of CMF555R9000FKRE
QUANTITY
CMF555R9000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555R9000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF555R9000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555R9000FKRE
Related LinksCMF555R, CMF555R9000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555R9000FKRE Details Description
Related parts for CMF555R9000FKRE
IGBT 430V 20A 125W TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 50 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC BLUETOOTH READY CTRLR 76VQFN datasheet.pdf
OPTOISO 4KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 0.15A US6 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 210MA 3.9 OHM TH datasheet.pdf