Vishay/Dale CMF55600R00FHEK
CMF55600R00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55600R00FHEK
Brief Description
RES 600 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55600R00FHEK.pdf
Availability of CMF55600R00FHEK
QUANTITY
CMF55600R00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55600R00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55600R00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)600
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55600R00FHEK
Related LinksCMF5560, CMF55600R00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55600R00FHEK Details Description
Related parts for CMF55600R00FHEK
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
HI CURRENT ASSY 8 POS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 340MA 1.85 OHM datasheet.pdf