Vishay/Dale CMF5560K400DHR6
CMF5560K400DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5560K400DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5560K400DHR6.pdf
Availability of CMF5560K400DHR6
QUANTITY
CMF5560K400DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5560K400DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5560K400DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5560K400DHR6
Related LinksCMF5560, CMF5560K400DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5560K400DHR6 Details Description
Related parts for CMF5560K400DHR6
FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL 260MSPS 48LQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 6A TO220AC datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBJ datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf