Vishay/Dale CMF5560R000JKR639
CMF5560R000JKR639 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5560R000JKR639
Brief Description
RES 60 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5560R000JKR639.pdf
Availability of CMF5560R000JKR639
QUANTITY
CMF5560R000JKR639 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5560R000JKR639
Internal Part NumberEIS-CMF5560R000JKR639
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5560R000JKR639
Related LinksCMF5560R, CMF5560R000JKR639 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5560R000JKR639 Details Description
Related parts for CMF5560R000JKR639
RES SMD 20 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 18-SOX datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ANT WHIP MC 5/8 406-430MHZ datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 81W datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
RES 4.865K OHM 1W 0.01% AXIAL datasheet.pdf