Vishay/Dale CMF5561K900FHRE
CMF5561K900FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5561K900FHRE
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5561K900FHRE.pdf
Availability of CMF5561K900FHRE
QUANTITY
CMF5561K900FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5561K900FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5561K900FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5561K900FHRE
Related LinksCMF5561, CMF5561K900FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5561K900FHRE Details Description
Related parts for CMF5561K900FHRE
RES 0.02 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLCK PCB 10.16MM 9POS datasheet.pdf
CONN SKT STAMPED 24-28AWG 10GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE RA PIN datasheet.pdf