Vishay/Dale CMF5563K400FHRE70
CMF5563K400FHRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5563K400FHRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5563K400FHRE70.pdf
Availability of CMF5563K400FHRE70
QUANTITY
CMF5563K400FHRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5563K400FHRE70
Internal Part NumberEIS-CMF5563K400FHRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5563K400FHRE70
Related LinksCMF5563K, CMF5563K400FHRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5563K400FHRE70 Details Description
Related parts for CMF5563K400FHRE70
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
BOARD TERMINAL STD TURRET 50POS datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
SGE1510-2-3000A-100C datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 325MA 1.85 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1A 225 MOHM SMD datasheet.pdf