Vishay/Dale CMF55649K00BHRE
CMF55649K00BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55649K00BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55649K00BHRE.pdf
Availability of CMF55649K00BHRE
QUANTITY
CMF55649K00BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55649K00BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55649K00BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55649K00BHRE
Related LinksCMF5564, CMF55649K00BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55649K00BHRE Details Description
Related parts for CMF55649K00BHRE
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CBL RIBN 11COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 33K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3400UF 350V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC 60V CAN TRANSCEIVER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMB datasheet.pdf