Vishay/Dale CMF5566K500FHRE
CMF5566K500FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5566K500FHRE
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5566K500FHRE.pdf
Availability of CMF5566K500FHRE
QUANTITY
CMF5566K500FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5566K500FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5566K500FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5566K500FHRE
Related LinksCMF5566, CMF5566K500FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5566K500FHRE Details Description
Related parts for CMF5566K500FHRE
CAP POLYMER 39UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
MODULE WIFI 802.11 B/G/N 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.9V 4-USP datasheet.pdf