NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640DTHX1067NE
MC8640DTHX1067NE picture photo
Mfg. Part Number
MC8640DTHX1067NE
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA
Datasheet Download
MC8640DTHX1067NE.pdf
Availability of MC8640DTHX1067NE
QUANTITY
MC8640DTHX1067NE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640DTHX1067NE
Internal Part NumberEIS-MC8640DTHX1067NE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
PCN OtherRoHS Package 10/Jun/2014
Standard Package24
SeriesMPC86xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.067GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640DTHX1067NE
MC8640DTHX1067NE Details Description
Related parts for MC8640DTHX1067NE
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CALIBRE TYPE L datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HDM DAUGHTER CARD TOOL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 24-SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
80UF 450V 25.4X66.675 85C AXI datasheet.pdf