Vishay/Dale CMF556K0400FKEB
CMF556K0400FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K0400FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K0400FKEB.pdf
Availability of CMF556K0400FKEB
QUANTITY
CMF556K0400FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K0400FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF556K0400FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K0400FKEB
Related LinksCMF556K, CMF556K0400FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K0400FKEB Details Description
Related parts for CMF556K0400FKEB
GLOVES POLYESTER WHT SMALL 1PAIR datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER PAR/SER 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 2CH W/PGA 24-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.71A 236 MOHM datasheet.pdf
FUSE 700A 80VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 16POS SHROUDED datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf