Vishay/Dale CMF556K1900DHRE
CMF556K1900DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K1900DHRE
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K1900DHRE.pdf
Availability of CMF556K1900DHRE
QUANTITY
CMF556K1900DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K1900DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF556K1900DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K1900DHRE
Related LinksCMF556K, CMF556K1900DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K1900DHRE Details Description
Related parts for CMF556K1900DHRE
CONN HOUSING 20POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
BOARD DEV WI-EM MODULE JTAG datasheet.pdf
SPARE TOOLING FOR JST APPLICATOR datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 8NS 44SOJ datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL FRICTION-FIT GRN datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf