Vishay/Dale CMF556K2000FKEB
CMF556K2000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K2000FKEB
Brief Description
RES 6.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K2000FKEB.pdf
Availability of CMF556K2000FKEB
QUANTITY
CMF556K2000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K2000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF556K2000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K2000FKEB
Related LinksCMF556K, CMF556K2000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K2000FKEB Details Description
Related parts for CMF556K2000FKEB
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT363 datasheet.pdf
STR RELIEF FLEX 21X4.8MM GY PLAS datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 198K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf